Szafy i garderoby do przedpokoju – porady

Szafy, Kuchnie, Garderoby - wnękowe, na wymiar, do zabudowy > Garderoby - artykuły > Szafy i garderoby do przedpokoju – porady
Szafy i garderoby do przedpokoju – porady

szafa-do-przedpokojuMając dom chcemy prowadzić życie towarzyskie. Rozrzucanie płaszczy i kurtek gości po krzesłach lub po innych pokojach nie należy do dobrego tonu. Podobnie jak potykanie się gości o rozrzucone obuwie domowników. A przecież przedpokój jest wizytówką domu i pierwszym fragmentem przestrzeni, który ogląda się po przekroczeniu jego progu.

Często szafa w przedpokoju lub w pobliżu wejścia do domu jest miejscem na wszystko, nie tylko na ubrania, ale czasem z powodu braku innego miejsca, na odkurzacz, deskę do prasowania, mop, walizki. Tak więc w przedpokoju powinniśmy zaleźć miejsce na pojemną szafę, w której pomieścimy zarówno ubrania jak i wygospodarujemy przestrzeń na szafę gospodarczą.

Na etapie wyszukiwania projektu domu często nie zwracamy uwagę na przedpokój. Bywają rozmaite. Mniejsze i większe, ciaśniejsze lub ustawne. W rezultacie bywa, że brakuje miejsca na szafę, w której wszystko zmieścimy. Należy się skłaniać ku rozwiązaniom, w których hol jest spory, a nie wąski i nieustawny. Minimum to na wieszak na okrycia wierzchnie i szafka na buty. Przyda się jednak pojemna szafa w której będziemy mogli powiesić ubrania wierzchnie nasze i naszych gości. Tak więc powinien się w nim znaleźć drążek na długie płaszcze i peleryny. Ale także miejsce na parasole, półka na czapki i rękawiczki, torebki czy teczki Twoich gości. Wchodzący do salonu goście będą swobodni, uwolnieni od krępujących okryć i toreb. Jeśli nie masz innego pomieszczenia pełniącego funkcję pralni i suszarni wybierz rozwiązanie pozwalające wygospodarować w przedpokoju szafę gospodarczą w której będziemy mogli komfortowo przechowywać żelazko, deskę do prasowania, odkurzacz, mopa, kubeł i inne przedmioty. Jeszcze lepiej będzie jeśli wybierzesz rozwiązanie pozwalające wygospodarować w przedpokojach szafę gospodarczą. Dostępne są rozwiązania pozwalające w pełni komfortowo przechowywać żelazko, deskę do pracowania, odkurzacz, walizki i wszystko co jest potrzebne. Wystarczy dodać kilka małych ścianek i wygospodarować kilka wnęk do zabudowy. Jeśli nie mamy odpowiedniej wnęki warto pomyśleć o wybudowaniu dodatkowych ścianek działowych, które podzielą przestrzeń na najwygodniejsze boksy. Od frontu całość zasłonimy funkcjonalnymi i eleganckimi drzwiami przesuwnymi, w stylistyce dopasowanej do wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na drzwi lustrzane, rozwiążemy za jednym zamachem problem lustra w przedpokoju (które również jest tam niezbędne) oraz stworzymy iluzję większej przestronności.

Szafa w przedsionku

Coraz częściej spotyka się projekty domów z obszernymi przedsionkami z zaplanowaną wnęką na szafę, wieszaki, półki na buty. W dobrym projekcie powinniśmy znaleźć zaznaczone miejsce na te sprzęty. Jeśli nie jest ono wrysowane, może to oznaczać, że żadna szafa się tam nie zmieści.

Zwracajmy uwagę nie tylko na wielkość powierzchni – odpowiednio duża to nie wszystko. Jeśli z przedsionka prowadzą drzwi nie tylko do holu, ale także do garażu lub pomieszczenia gospodarczego, to nawet gdy wnętrze wydaje się duże, może nie udać się w nim wygospodarować sensownego miejsca na szafę.

Szafa wbudowana

Najlepiej, jeśli miejsce na garderobę jest przewidziane we wnęce lub jest zamknięte ścianami z dwóch stron, wówczas wbudowaną szafę można zrobić mniejszym kosztem – wystarczy zestaw półek, wieszaków i szuflad zasłoniętych drzwiami przesuwającymi się na prowadnicy zamontowanej do sufitu lub do sufitu i podłogi. Oszczędzamy wówczas na wykonaniu pleców i boków szafy. Jest to też najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Pamiętajmy, że wnęka na wbudowaną szafę powinna mieć głębokość większą niż sama szafa – do standardowej głębokości szafy 60-70 cm trzeba dodać 8-10 cm na drzwi przesuwne.

Szafa wolno stojąca

Wielkość szafy można dobrać do wnętrza. Dostępne są szafy o szerokości już od 30 cm, te szersze coraz częściej mają drzwi przesuwne. Ponadto współcześnie dostępne szafy są starannie zaprojektowane wewnątrz i w niczym nie ustępują szafom wnękowym, przez co stają się znacznie wygodniejsze.

Wolno stojącą szafę łatwo dobrać do stylu wnętrza, ma również taką zaletę, że na dowolnym etapie urządzania przedsionka można ją przestawić w inne miejsce. Wadą takiego rozwiązania jest standardowa głębokość – 60 cm, a jest to trochę za mało, aby grubsze zimowe ubrania, szczególnie te należące do barczystych mężczyzn, nie były zgniecione.

Szatnia przy wejściu

Szatnię przy wejściu planujemy nieco inaczej niż garderobę przy sypialniach. W pomieszczeniu o wielkości 2,5 mkw. da się urządzić wygodną domową szatnię, pod warunkiem że zrezygnujemy z zabudowania jej szafami, a poprzestaniemy na drążkach na wieszaki czy haczyki oraz półkach na czapki, szaliki i buty.

Szafy nie są zresztą konieczne – drzwi do szatni zapewnią wystarczającą ochronę przed kurzem, a korzystanie z otwartych wieszaków i półek jest wygodne, poza tym zapewnia odpowiedni przewiew zmoczonym ubraniom i butom. W takiej garderobie niekoniecznie też trzeba się przejmować ewentualnym nieporządkiem.

Ważne są również wymiary – w garderobie tylko z wieszakami szerokość powinna wynosić co najmniej 140 cm – 80 cm zajmą drzwi i 60 cm wnęka na wieszaki lub półki. Gdy będzie tam szafa, garderoba powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 160 cm. Zachowanie odpowiedniego odstępu między szafą a ścianą jest ważne ze względu na możliwość swobodnego sięgnięcia do wieszaków, półek i szuflad czy obrócenia się podczas otwierania i zamykania szafy. Aby z obu stron wejścia można było ustawić szafy, pomieszczenie musi mieć przynajmniej 220 cm szerokości. Zamiast jednej z szaf można pozostawić wolne miejsce na większe przedmioty czy sprzęty ogrodowe lub sportowe o nietypowych rozmiarach. Wyposażając garderobę, warto skorzystać z modułowych systemów meblowych, w skład których wchodzą korpusy szaf, drążki, kosze, półki, pojemniki.

Osobne pomieszczenie przy wejściu można też wykorzystać na schowanie w nim nieestetycznych tablic elektrycznych, pionów kanalizacyjnych czy skrzynek z rozdzielaczami centralnego ogrzewania.

Tagi:

B.SłabeSłabePomocneB.PomocneSuper! (6głosów, średnia: 5,00)

Autor:
Podobne Artykuły
Podziel się na:
Opublikuj na Facebooku Opublikuj na Twiterze Opublikuj na Google reader Opublikuj na Blipie
(1) Liczba komentarzy
  1. Jestem bardzo zadowolona z decyzji którą podjęłam, a mianowicie wybór materiału na front szafy. Mam bardzo mały przedpokój i bardzo zależało mi na stworzeniu szafy, której gabaryty nie przytłoczą przedpokoju. Szkło okazało się rewelacyjnym rozwiązaniem!!!! Mój przedpokój nabrał elegancji i przestrzenności dzięki ”grze światła” odbijającego się od szkła. Jestem bardzo zadowolona i z przyjemnością mijam moją cudowną szafę przechadzając się po mieszkaniu:))))) Polecam lacobel jako materiał na front szafy!!!!!:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>