Aranżacja poddasza użytkowego

Aranżacja wnętrz - artykuły

Dodano 17 sierpnia 2011
Szafy, Kuchnie, Garderoby - wnękowe, na wymiar, do zabudowy > Aranżacja wnętrz - artykuły > Aranżacja poddasza użytkowego
Aranżacja poddasza użytkowego

poddaszePrzez stulecia poddasze było nieużytkowe, stanowiło bufor cieplny i dobrze wentylowaną, choć słabo wykorzystywaną część budynku. Dziś miejsce strychów, suszarni i schowków pod dachem zajęły pomieszczenia mieszkalne. Parterowe domy z użytkowymi poddaszami cieszą się obecnie niesłabnącą popularnością. Pod skosami dachu urządzane są sypialnie, łazienki, garderoby, gabinety, pokoje dziecięce. Poddasza powiększają powierzchnię domu, a jednocześnie dzięki skosom, oknom połaciowym czy lukarnom tworzą bardzo nastrojowe wnętrza.

Trudniej jednak z ich zagospodarowaniem. Choć w trakcie budowy widzimy na poddaszu wielką przestrzeń do zagospodarowania, w miarę postępu prac wykończeniowych gwałtownie się ona kurczy. Od góry miejsce między krokwiami wypełnia ocieplenie, a na stropie parteru przybywa warstw i podnosi się poziom posadzki. Poprzez uwarunkowania architektoniczne przestrzeń chociaż ciekawa jest trudna do wykorzystania. Brak wysokich ścian utrudnia funkcjonalne wykorzystanie poddasza.

Z pomocą przychodzą szafy na wymiar. Szafy te można zbudować tak, że są ścięte, mają skos z boku lub z tyłu, a nawet z obu stron. Dzięki temu możemy zabudować skos pod dachem po obu stronach okna połaciowego, zabudowując całą przestrzeń wzdłuż dachu. Drzwi choć niskie pozostają proste. Ścięciu ulegają wyłącznie półki. Zabudowując ścianę wchodzącą pod skos możemy zastosować drzwi ścięte zarówno przesuwane jak i składane. Również sprytne akcesoria, np. kosze i szuflady wysuwane na szynach, pozwolą wykorzystać do maksimum każdy trudno dostępny fragment powierzchni. Pokoje na poddaszu mogą być urządzone w zależności od przeznaczenia pomieszczenia jak i potrzeb jego użytkownika. Innego rozplanowania wnętrza będzie wymagała szafa w pokoju do pracy, a innego garderoba czy szafa sypialniana. Szafa o niestandardowych wymiarach wcale nie musi być mniej funkcjonalna czy pojemna. Na poddaszu wszytko jest kwestią przemyślanego rozplanowania wnętrza. Dzięki takim rozwiązaniom zyskujemy dużo cennego miejsca do przechowywania. Zawsze przyda nam się dodatkowa przestrzeń, chociażby na przechowywania podczas lata zimowych ciężkich ubrań – swetrów, szalików, czapek, butów. Pokoje na poddaszach staną się w pełni funkcjonalne.

Bardzo szeroki wybór profili i materiałów do wypełnień daje nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. W zależności od upodobań użytkowników, przeznaczenia pokoju, uwarunkowań przestrzeni można stworzyć meble nie tylko funkcjonalne, ale i piękne, mogące stanowić najbardziej atrakcyjny element pomieszczeń. Do wyboru są różne kolory i linie profili ze stali lub aluminium a także przeróżne materiały do wypełnienia drzwi. Od płyt drewnopodobnych, poprzez szyby, lustra, maty bambusowe bądź rattanowe, do mat dekoracyjnych imitujących skórę czy kamień. Wypełnieniem drzwi może być nawet zdjęcie z ulubionym motywem lub fotografia wykonana przez nas samych, o ile spełni wymagania techniczne. Wszystko zależy od pomysłowości i inwencji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na oświetlenie poddasza. Jeśli jest niewystarczające lepiej jest dobierać materiały jasne, rozświetlające, dodające pomieszczeniu głębi, np. jasne, matowe szkło, które nie tylko rozjaśni wnętrza, ale też optycznie je powiększy. Jeżeli już decydujemy się na dobranie mebli w ciemniejszych kolorach pamiętajmy o pomalowaniu pomieszczeń na jasne, słoneczne kolory. Ciemne meble i skosy mogą działać przytłaczająco, obniżać i pomniejszać pomieszczenia. Im mniejszą powierzchnią dysponujemy, tym większego znaczenia nabiera harmonijne zaaranżowanie wnętrza.

Umeblowanie poddasza nie może być przypadkowe. Dobrze dobrane meble nie tylko porządkują i uspokajają dynamiczną z natury przestrzeń poddasza, ale też ułatwiają jego funkcjonalne zagospodarowanie. Tak zaaranżowane wnętrze spowoduje, że nawet pozornie niegościnne poddasze może stać się przyjazną i najbardziej lubianą przez domowników częścią domu.

B.SłabeSłabePomocneB.PomocneSuper! (4głosów, średnia: 5,00)

Autor:
Podobne Artykuły
Podziel się na:
Opublikuj na Facebooku Opublikuj na Twiterze Opublikuj na Google reader Opublikuj na Blipie
(2) Liczba komentarzy
  1. Bo dobry projektant to podstawa ! Również zamówiłam w Indeco szafę ze skosem i prezentuje się pięknie,a do tego jest praktyczna i pojemna. Pozdrawiam!

  2. Zawsze podobały mi się mieszkania na poddaszu, ale trudno było je zagospodarować przez olbrzymią ilość skosów jednak niedawno zdecydowałam się na darmowy pomiar jaki oferuje Indeco i nie pożałowałam ;) teraz tylko czekam na ostatnią zabudowę – dzięki śliczne jesteście najlepsi ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>